Jedna z najpiękniejszych pomorskich legend opowiada o Juracie, królowej Bałtyku, która zakochała się w ubogim rybaku. Według legendy, Jurata mieszkała w kryształowym pałacu na dnie morza i była niezwykle piękna. Gdy jej miłość została odkryta przez bogów, pałac Juraty został zniszczony, a ona sama zamieniła się w morską pianę. Do dziś, według niektórych, kawałki bursztynu, które można znaleźć na plażach, to fragmenty zniszczonego pałacu Juraty.
Stolem to mityczna postać znana z kaszubskich legend. Był to olbrzym o nadludzkiej sile, który, według wierzeń, mieszkał na Kaszubach. Stolemy miały różne charaktery – niektóre były pomocne i życzliwe ludziom, inne zaś siał strach i zniszczenie. Jedna z legend opowiada o stolemie, który przenosił ogromne głazy, tworząc krajobraz Kaszub. Mówi się, że to dzięki jego pracy powstały liczne pagórki i jeziora w regionie.
Legenda mówi, że nieopodal Karwieńskich Błot, pod wodami Bałtyku, znajduje się zatopiona katedra. Mieszkańcy pobliskich wsi wierzyli, że była to kara za pychę i chciwość dawnych budowniczych. Nocą, przy spokojnym morzu, podobno można usłyszeć dźwięki dzwonów, dochodzące z głębin, przypominające o zaginionej świątyni.
Pomorze jest także związane z postacią Pana Twardowskiego – legendarnego polskiego czarnoksiężnika. Jedna z pomorskich legend opowiada o tym, jak Twardowski miał swoje tajemne laboratorium w jednym z pomorskich zamków. Według tej opowieści, Twardowski zgłębiając tajniki magii, przywoływał duchy i tworzył eliksiry, które miały mu dać nieśmiertelność. Pewnego dnia, przywołując zbyt potężnego demona, Twardowski został schwytany i uwięziony w jednym z zamkowych lochów. Duch czarnoksiężnika miał krążyć po zamku, strasząc jego mieszkańców i przypominając o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą zgłębianie czarnej magii.
W okolicach Gór Gradowych, niedaleko Lęborka, krąży legenda o śpiących rycerzach. Mówi się, że w podziemiach tych wzgórz spoczywa oddział rycerzy, którzy zasnęli, czekając na moment, gdy Polska będzie potrzebowała ich pomocy. Według legendy, kiedy kraj znajdzie się w największym niebezpieczeństwie, rycerze obudzą się i ruszą do walki, aby uratować ojczyznę.
Jedna z gdyńskich legend opowiada o morskiej pannie, która zakochała się w młodym marynarzu. Według tej opowieści, syrena codziennie wychodziła z morza, aby spotkać się ze swoim ukochanym na jednej z plaż Gdyni. Jednak miłość ta była zakazana, i gdy syrena została odkryta przez morskie bóstwa, musiała wrócić na zawsze do głębin. Wierzy się, że czasami, przy pełni księżyca, można usłyszeć jej smutny śpiew dochodzący z fal Bałtyku.
Legenda z okolic miejscowości Czarne mówi o tajemniczym moście, który miał zostać zbudowany przez samego diabła. Według opowieści, most ten został wzniesiony w jedną noc, a w zamian za pomoc diabeł zażądał duszy pierwszej istoty, która przez niego przejdzie. Sprytny budowniczy puścił najpierw przez most psa, oszukując diabła. Ten wpadł w szał i zniszczył część konstrukcji, jednak most przetrwał i do dziś budzi respekt wśród mieszkańców.
Pomorze Zachodnie było niegdyś rządzone przez potężną dynastię Gryfitów. Legenda głosi, że gdzieś na terenie Pomorza, w tajemniczym miejscu, ukryty jest skarb należący do tego rodu. Poszukiwacze przygód od lat próbują odnaleźć ten zaginiony majątek, wierząc, że kluczem do odkrycia skarbu są starożytne inskrypcje wyryte na ruinach zamku w Darłowie.
Opowieść o księżniczce Wandzie z Krokowej jest jedną z najstarszych pomorskich legend. Wanda, będąca piękną i mądrą księżniczką, zakochała się w młodym rycerzu, który jednak pochodził z niższego stanu. Ich miłość była zakazana, co doprowadziło do tragedii. Wanda, nie mogąc znieść rozłąki, rzuciła się do jeziora, które od tego czasu zyskało miano „Jeziora Wandy”. Mówi się, że w pełnię księżyca można zobaczyć ducha księżniczki spacerującego po brzegu, wciąż poszukującego swojej miłości.
Pomorze pełne jest także opowieści dotyczących powstania Bałtyku. Jedna z legend mówi, że Bałtyk powstał z łez olbrzymki, która płakała, gdy jej ukochany został zamieniony w kamień. Jej żal był tak wielki, że woda z łez zalała całą krainę, tworząc ogromne morze. Do dziś głazy, które można znaleźć na pomorskich plażach, są uznawane za pozostałości po zamienionym w kamień olbrzymie.
Pomorskie legendy i baśnie to prawdziwa skarbnica magicznych opowieści, które wzbogacają historię regionu i pobudzają wyobraźnię. Każda z tych historii, przekazywana z ust do ust, stanowi część kulturowego dziedzictwa Pomorza, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Od tajemniczych duchów po morskie panny i olbrzymy – te legendy nie tylko bawią, ale także uczą o dawnych wierzeniach, tradycjach i historii tej malowniczej krainy.
Poprzednia
Następna