Ratusz w Pleszewie - klasycystyczna perła centrum miasta
W samym sercu miasta znajduje się ratusz, wzniesiony w 1835 roku w stylu klasycystycznym. Budynek łączy funkcjonalność z elegancją, a jego historia to nie tylko urząd, ale również sąd, policja i areszt. Wnętrze zmodernizowano w 2004 roku, zachowując jego zabytkowy charakter. Ratusz od 1968 roku wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi ważny punkt turystyczny na mapie miasta. Niedawno doczekał się nowego dachu i elewacji.
Ratusz w Pleszewie
Kościół św. Floriana - gotycka dusza miasta
Gotycki charakter wschodniej części kościoła św. Floriana, który powstał jeszcze przed rokiem 1444, nadaje temu miejscu mistycznego uroku. Znajdziemy tu barokowy główny ołtarz oraz unikatowe rzeźby św. Leonarda, Floriana i Jadwigi Śląskiej. Otoczony dawnym cmentarzem kościół zachowuje atmosferę minionych epok i nadal przyciąga wiernych oraz miłośników historii.
Kościół św. Floriana w Pleszewie
Parafia Świętego Jana Chrzciciela - śladami przeszłości i pamięci
Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela, sięgający XIV wieku, zachwyca mieszanką gotyckich i eklektycznych form. Odbudowy po pożarach i rozbudowy w XIX wieku sprawiły, że świątynia łączy w sobie wiele architektonicznych nurtów. Szczególną uwagę przyciąga „Mur Pamięci”.
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie (Mur Pamięci)
Kościół Najświętszego Zbawiciela - z protestanckiej przeszłości ku katolickiej teraźniejszości
Dawny zbór ewangelicki, obecnie Kościół Najświętszego Zbawiciela, to żywy świadek przemian religijnych w regionie. Klasycystyczny styl budowli, drewniane empory oraz przyległe zabudowania jak dawny dom pastora czy kostnica nadają mu unikalnego charakteru. Odrestaurowany kilkukrotnie, dziś pełni ważną funkcję duchową i kulturową.
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie
Cmentarz Ewangelicki - cisza, refleksja i pamięć
Ten zabytkowy cmentarz, niegdyś przynależący do pierwszego kościoła ewangelickiego, to miejsce zadumy nad losem dawnych mieszkańców Pleszewa. Nekropolia zachowała wiele oryginalnych elementów. Rewitalizacja terenu, zachowanie nagrobków i drzewostanu sprawiają, że cmentarz ten staje się miejscem o wyjątkowym klimacie.
Cmentarz Ewangelicki w Pleszewie
Muzeum Regionalne - przeszłość zaklęta w dawnym zajeździe
Zlokalizowane w budynku dawnego zajazdu pocztowego, Muzeum Regionalne to prawdziwa kopalnia wiedzy o regionie. Ekspozycje archeologiczne i kolekcje dzieł sztuki Mariana Bogusza uzupełnione są przez liczne artefakty historyczne. Otoczenie z oficyną i dawną stajnią dopełnia całości, tworzy kompleks łączący historię, architekturę i lokalną tożsamość.
Muzeum Regionalne w Pleszewie
Kolej Wąskotorowa - retro podróż przez dekady
Choć kolejka nie kursuje już na dawnych trasach do Krotoszyna i Broniszewic, jej trzykilometrowa trasa do Kowalewa to niezwykła przygoda. Odnowione dworzec i parowozownia, będące siedzibami biblioteki i domu kultury, to centrum aktywności lokalnej. Latem otwarte wagony przewożą turystów, oferując niepowtarzalne widoki i wrażenia.
Kolej Wąskotorowa w Pleszewie
Muzeum Rzemiosła - dziedzictwo pracy ręką pisane
W dawnej kuźni z 1915 roku powstało unikatowe Muzeum Rzemiosła. Eksponaty związane z rzemiosłem Wielkopolski tworzą autentyczny obraz dawnych zawodów: od kowala po fryzjera. Starannie zaaranżowane warsztaty tematyczne dają szansę poznania tradycyjnych technik i narzędzi, a każdy eksponat niesie ze sobą opowieść o lokalnym dziedzictwie.
Muzeum Piekarstwa - zapach chleba i wspomnień
Wizyta w Muzeum Piekarstwa to prawdziwa podróż w czasie. Od żarna po starodawne piece - tu dowiesz się, jak powstawał chleb i jakie znaczenie miał w kulturze. Atmosferę dopełnia zapach świeżo wypieczonych bułek, a ekspozycje uczą szacunku do chleba i rzemiosła piekarskiego. To miejsce, które łączy edukację z emocjami.
Muzeum Piekarstwa w Pleszewie
Muzeum Zakonne Służebniczek - świadectwo modlitwy i pracy
Działające od 2003 roku muzeum zgromadziło bezcenne pamiątki po działalności Zgromadzenia Służebniczek Maryi. Wystawy tematyczne podzielono na działy „Modlitwa” i „Praca”, prezentując m.in. hafty, instrumenty, dokumenty i meble liturgiczne. To żywa lekcja historii świętości, życia codziennego i posługi zakonnej.
Muzeum Zakonne Służebniczek w Pleszewie
Odwiedzając Pleszew, odkrywamy nie tylko atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim żywą historię i lokalną tożsamość. Każdy zakątek opowiada własną historię, a mieszanka zabytków, muzeów i terenów rekreacyjnych tworzy spójną opowieść o miejscu, do którego chce się wracać. Bez względu na wiek i zainteresowania, w Pleszewie znajdziesz coś dla siebie.