Ustka - więcej niż tylko plaża
To, co wyróżnia Ustkę na tle innych nadmorskich miejscowości, to jej różnorodność. Możesz rozpocząć dzień na wschodniej plaży, pełnej gwaru, promenady i kawiarni, a zakończyć go spacerem w ciszy na spokojniejszej zachodniej stronie - oddzielonej rzeką Słupią i dostępnej przez nowoczesną, obrotową kładkę.
Miasto liczy około 17 tysięcy mieszkańców, a jego historia sięga XIII wieku. Z rybackiej osady szybko stało się letniskiem, a potem uzdrowiskiem z prawdziwego zdarzenia. Pierwsi kuracjusze pojawili się tu już w 1832 roku - dziś przyjeżdżają tłumnie nie tylko dla zdrowia, ale też dla klimatu i widoków.
Spacer przez przeszłość
Ustkę najlepiej poznaje się pieszo. Serce starego miasta to tzw. owalnica - średniowieczny układ ulic, gdzie zachowały się szachulcowe domy rybaków. Tu też znajduje się Zaułek Kapitański - kameralny zakątek z makietą dawnej Ustki, który przypomina o jej portowej historii.
Skwer im. Jana Pawła II (makieta dawnej Ustki)
Latarnia morska z 1892 roku to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Niewysoka, ale z doskonałym widokiem na Bałtyk i ujście Słupi, pozwala poczuć klimat morskiej przygody. Kilka kroków dalej zaczyna się wschodni falochron, który funkcjonuje jak molo - to idealne miejsce na zachód słońca i zdjęcie z ustecką syrenką.
Latarnia morska w Ustce
Klimat, który leczy - tradycje uzdrowiskowe
Nie bez powodu Ustka nosi status uzdrowiska. Klimat morski z dużą zawartością jodu, obecność borowiny i liczne sanatoria sprawiają, że to świetne miejsce na regenerację. Leczy się tu m.in. schorzenia reumatyczne, krążeniowe i układu oddechowego. Ale nawet jeśli nie przyjeżdżasz „na leczenie”, powietrze i spokój zrobią swoje.
Aktywnie i na luzie
Ustka to nie tylko opalanie. Dla aktywnych przygotowano sieć szlaków pieszych i rowerowych - warto sprawdzić choćby trasę przez Słowiński Park Narodowy lub spacer po wydmach. W sezonie letnim można wybrać się też w rejs statkiem wycieczkowym albo na kutrową wyprawę po ryby.
A jeśli pogoda nie dopisze? Czekają ciekawe muzea: Ziemi Usteckiej, Minerałów i Bursztynu czy Muzeum Chleba. Można też odwiedzić bunkry Blüchera - wojenną pamiątkę i niespodziewaną lekcję historii.
Muzeum Ziemi Usteckiej
Muzeum Chleba w Ustce
bunkry Blüchera w Ustce