Turystyka regionalna

Atrakcje w Jarocinie. Co warto zobaczyć w mieście rocka?

Atrakcje w Jarocinie. Co warto zobaczyć w mieście rocka?
Zdjęcie: jarocin.pl

Choć wielu kojarzy Jarocin przede wszystkim z legendarnym festiwalem rockowym, atrakcje Jarocina sięgają znacznie dalej niż muzyczne sceny. To miasto to prawdziwa skarbnica historii, sztuki i klimatycznych zakątków, które zasługują na odkrycie. Wyrusz z nami w podróż przez najciekawsze miejsca Jarocina, które zachwycą nie tylko fanów rocka.


Kamienica Kultury - serce współczesnego Jarocina

Zwiedzanie Jarocina warto rozpocząć w Kamienicy Kultury. To nie tylko punkt informacji turystycznej, ale także tętniące życiem centrum kultury i edukacji. Na miejscu znajdziesz mapy, broszury oraz informacje o aktualnych wydarzeniach, ale prawdziwa magia kryje się w samym budynku.

Kamienica posiada pięknie zaaranżowane wnętrza, które opowiadają historię żydowskiej rodziny Kaffe oraz dawnych funkcji budynku. Na dachu mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. 

Jarocin, Kamienica Kultury.

Jarocin, Kamienica Kultury
(zdj. jarocin.pl)

 

Rynek i ratusz - serce historycznego Jarocina

Jarociński Rynek to miejsce, które przeszło wiele przemian. Choć pierwotnie miał kształt trapezu, dziś prezentuje regularną, prostokątną formę. Odchodzące od niego uliczki łączyły niegdyś szlaki handlowe z Poznania do Kalisza i Torunia do Wrocławia. Rewitalizacja przywróciła mu dawny blask, dodając zielone zakątki i miejsca wypoczynku.

W centrum Rynku znajduje się ratusz z przełomu XVIII i XIX wieku. Jego arkadowe podcienia to ewenement w regionie. 
 

Kościół św. Marcina - duchowe centrum Jarocina

Najstarszy kościół w mieście, św. Marcina, to budowla z duszą. Wzmianki o drewnianej świątyni pochodzą z XIII wieku, a obecna, murowana wersja, istnieje od XVI wieku. We wnętrzu zachwycają barokowe i wczesnoklasycystyczne detale, zabytkowe krużganki oraz dwa zegary: słoneczny z 1910 roku i mechaniczny z 1849.

Kościół roztacza wokół siebie aurę, która przyciąga zarówno miłośników architektury, jak i poszukiwaczy ciszy.

Jarocin, Kościół św. Marcina.

Jarocin, Kościół św. Marcina
 

Pomnik Glana - rockowa dusza Jarocina

Nie da się być w Jarocinie i nie natrafić na Pomnik Glana. Symbol miasta, a zarazem hołd dla festiwalowej historii i jego uczestników. Pomysłodawczynią projektu była Felicja Pawlicka. To nie tylko punkt fotograficzny, ale i manifest tożsamości miasta.

Jarocin, Pomnik Glana
(zdj. Facebook/Gmina Jarocin)

 

Park Miejski i jego zielone skarby

Park Miejski w Jarocinie to przestrzeń, która łączy relaks z historią. Zaprojektowany przez Piotra Józefa Lenne w XIX wieku, rozpościera się na ponad 30 hektarach. Na jego terenie znajdziemy stawy, długą aleję grabową, zabytkowe drzewa oraz klimatyczne zakątki.

Sercem parku są ruiny gotyckiego kościoła św. Ducha z XV wieku. Obok nich stoi Dom św. Józefa - ponad stuletnia budowla o bogatej historii społecznej. Obie struktury nadają parkowi unikalny charakter.

Jarocin, ruiny gotyckiego kościoła.

Jarocin, ruiny gotyckiego kościoła
 

Pałac Radolińskich - arystokratyczny akcent Jarocina

W sercu parku znajduje się neogotycki Pałac Radolińskich, dawna siedziba rodu o wielkim znaczeniu dla miasta. Choć jego wnętrza pełnią dziś funkcje publiczne, to budowla zachowała swój majestatyczny wygląd.

Z tyłu pałacu warto zwrócić uwagę na zegar słoneczny z 1910 roku, jedno z wielu nawiązań do dawnego splendoru.

Jarocin, Pałac Radolińskich.

Jarocin, Pałac Radolińskich
(zdj. jarocin.pl)

Jarocińskie murale - sztuka uliczna z duszą muzyki

Miasto tętni kolorami dzięki muralom, które w niezwykły sposób łączą tradycję z nowoczesnością. Pierwsze dzieła powstały z inicjatywy lokalnej młodzieży, a kolejne zrealizowano w ramach projektów artystycznych. Dziś na murach Jarocina można podziwiać portrety rockowych ikon, kasety magnetofonowe i buntownicze hasła.

Murale nie tylko urozmaicają miejską przestrzeń, ale też przypominają o dziedzictwie muzycznym miasta. Dla miłośników street artu to obowiązkowy punkt zwiedzania.
 

Spichlerz Polskiego Rocka - muzeum z pazurem

Nie ma Jarocina bez Spichlerza Polskiego Rocka. To muzeum mieści się w autentycznym XIX-wiecznym budynku i oferuje niezapomnianą podróż przez historię polskiej muzyki. Od pierwszych koncertów The Rolling Stones, przez Wielkopolskie Rytmy Młodych, aż po współczesne oblicze rocka. To nie tylko muzeum, ale i przestrzeń spotkań, pamiątek oraz klimatów z festiwalowego backstage'u.
 

Jarocin - więcej niż festiwal

Jarocin zaskakuje na każdym kroku. Od artystycznych murali, przez klimatyczny Rynek i zabytkowe świątynie, po zielony park z pałacem - każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miejsce z duszą, które nie tylko opowiada historię polskiego rocka, ale i zaprasza do jej współtworzenia.

Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem muzyki, architektury, historii czy po prostu szukasz ciekawego miejsca na weekend - Jarocin warto odwiedzić.







Czytaj również

iTurystyczna.pl reklamy
MA

iTurystyczna.pl reklamy
MA2