Wakacje, jakie by nie były, zawsze wiążą się z dość sporym wydatkiem. Wycieczka dla czteroosobowej rodziny, np. do egzotycznych krajów, to zwykle koszt kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Co, gdy z powodu losowej sytuacji nie możesz pojechać? A opcja odwołania rezerwacji już minęła... Odkładane cały rok pieniądze zostały wyrzucone w błoto? Niekoniecznie. Rozwiązaniem są tutaj ubezpieczenia kosztów rezygnacji/przerwania podróży, które zwrócą Ci poniesione wydatki. Jak to działa?
Historia z życia wzięta
Pan Krzysztof wraz z żoną, właśnie zamówili wycieczkę na Dominikanę. Całość w biurze podróży kosztowała 22 tys. zł, całość opłacili od razu. Po wyjściu z biura, pan Krzysztof zaczął się zastanawiać „co z pieniędzmi, jeśli z jakiegoś powodu nie pojedziemy?”. Na szczęście, przezorna małżonka zadzwoniła do swojego agenta ubezpieczeniowego, żeby zapytać o ubezpieczenie turystyczne i przez telefon wspomniała o obawach męża. Co usłyszała?
Ważny jest termin
- Oczywiście, że możemy ubezpieczyć sam wyjazd, bardzo ważny będzie tutaj jednak termin. Jeżeli początek wyjazdu przypada w terminie do 7 dni od zakupu wycieczki, wówczas, musimy wykupić polisę tego samego dnia. Jeśli wyjazd rozpoczyna się za 7 do 30 dni, czas na ubezpieczenie jest dzisiaj i jutro. A jeżeli termin rozpoczęcia wyjazdu przypada za więcej niż 30 dni, macie na to 10 dni od zakupu wycieczki. Wszystko oczywiście można zawrzeć zdalnie przez Internet, co w przypadku krótkich terminów może być bardzo wygodne - tłumaczy Sebastian Paździoch, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń.
Jak to działa?
Pani Katarzyna i pan Krzysztof postanowili takie ubezpieczenie zawrzeć, jednak najpierw zapytali jak to działa?
- Polisa ubezpiecza koszty rezygnacji z wyjazdu w określonych w umowie przypadkach, takich jak: nagłe zachorowanie, również zaostrzenie choroby przewlekłej (rozszerzenie), nieszczęśliwy wypadek, zgon uczestnika lub bliskiej mu osoby, ale także wezwanie do sądu w terminie wyjazdu, kradzież dokumentów lub pojazdu a także w razie zwolnienia z pracy. Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, jeżeli zajdzie jedno z wymienionych zdarzeń zgodnie z ich opisem w OWU, wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, czyli równowartość zadeklarowanych w polisie kosztów wycieczki, biletów lotniczych zakupionych poprzez biuro podróży lub samodzielnie, również na zagranicznych stronach internetowych - wyjaśnia nasz ekspert. - Gdy małżonkowie przejrzeli już szczegóły, ile przypadków losowych obejmuje polisa, dowiedzieli się jak nie wiele kosztuje, gwarancja bezpieczeństwa, nie wahali się i ubezpieczyli wyjazd - dodaje.
Poprzednia
Następna