Poradnik turysty

Wycieczka śladami pierwszych Piastów

Wycieczka śladami pierwszych Piastów

Wielkopolska to bardzo ciekawy historycznie obszar. To tutaj rozpoczęła się budowa państwa polskiego. Na terenie dzisiejszego województwa wielkopolskiego znajduje się wiele zabytków związanych z początkami naszego kraju.

Szlak Piastowski przebiega przez najważniejsze punkty powiązane z naszą historią. Jeśli jednak nie mamy czasu na zwiedzenie wszystkich, to warto ograniczyć się do kilku istotnych dla naszej państwowości.

Około godziny drogi od Poznania leży pierwsza stolica Polski – Gniezno. Warto odwiedzić tam Katedrę Gnieźnieńską położoną na Wzgórzu Lecha. Znajduje się w niej najpopularniejszy zabytek tego miasta – Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. W katedrze usytuowane są relikwie tego świętego, które według podań zostały wykupione przez Bolesława Chrobrego. Podziemia skrywają najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. W okolicy katedry położona jest również Kolegiata.

Ostrów Lednicki uważany jest za jeden z najważniejszych reliktów historii naszego kraju. To prawdopodobnie właśnie na tej wyspie Mieszko I przyjął chrzest. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów.

Mieszczą się tutaj pozostałości grodu i zabudowy pałacowo-sakralnej oraz kościoła z grobami pochodzące z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Chociaż miejscowość ta nie należy do województwa wielkopolskiego, to jest bardzo istotna dla wycieczki śladami pierwszych Piastów. Mowa tu o Kruszwicy położonej nad jeziorem Gopło. Chyba każdy słyszał legendę o Popielu, którego zjadły myszy. Warto więc obejrzeć słynną Mysią Wieżę związaną z legendą. Mało kto wie, że sławna wieża została wybudowana ok. 400 lat po wydarzeniach opisanych w legendzie.

Również Biskupin leżący w województwie kujawsko-pomorskim stanowi istotny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego. Zobaczymy tu zrekonstruowaną dawną osadę. Oprócz tej najpopularniejszej atrakcji Biskupina możemy obejrzeć m.in. chatę pałucką z XVIII wieku, stanowiącą przykład tradycyjnego budownictwa pałuckiego. Dostępna jest też Kwatera Archeologii Doświadczalnej, gdzie znajdują się m.in. zrekonstruowane piece, prowadzona jest hodowla zwierząt. Wszystkie budynki zostały wzniesione za pomocą materiałów i prostych narzędzi.

Wymienione atrakcje, to tylko niektóre z elementów znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Posiadaczy zbyt małej ilości czasu na zwiedzenie całego szlaku powinien zainteresować także Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Przedstawiono w nim miniatury najważniejszych zabytków Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.

 





Czytaj również

Miejsce na Twoj  reklam  - Zadzwo  i Zam w +48664707884