Może osiągać wysokość od trzech do pięciu metrów wysokości, szerokość liści do 2 m, a grubość łodygi może mieć nawet do 12 cm.
Bezpośredni kontakt z tą rośliną grozi bardzo poważnymi oparzeniami, owrzodzeniami, niegojącymi się ranami, pozostającymi bliznami. To jednak nie wszystko. Już po kilku godzinach szwankuje nasz układ oddechowy, pojawiają się wymioty, bóle głowy, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Przebywanie w pobliżu tej rośliny (nawet nie bezpośredni kontakt) może także prowadzić do powyższych objawów, bowiem barszcz Sosnowskiego wydziela silne olejki eteryczne. Mówi się także o toksycznym wpływie tych związków na powstawanie nowotworów. Znane są przypadki silnych powikłań i śmierci po kontakcie z tą rośliną.
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed kontaktem z tą rośliną. Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Niestety, można go spotkać, także w naszej okolicy. Sprawdź, gdzie - tutaj.
O objawach kontaktu z barszczem Sosnowskiego, o tym jak się ustrzec przed poparzeniem i o zasadach postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia przeczytasz tutaj.
Poprzednia
Następna