W naszym wakacyjnym cyklu zachęcamy do kolejnej ciekawej turystycznej wyprawy. Wybraliśmy naszym zdaniem atrakcyjne miejsca na mapie Południowej Wielkopolski, które ze względów historycznych i kulturowych warto zobaczyć.
Tłokinia Kościelna
Rozpoczynamy od Tłokini Kościelnej. Jest to miejsce nieco oddalone w naszej wycieczce po pałacach, zamkach i dworach południowej Wielkopolski. Jest jednak warte zobaczenia nie tylko z uwagi na sam obiekt, ale także z uwagi na drzewostan – 250-letnie dęby. Sam pałac pochodzi z drugiej dekady ubiegłego wieku. Dziś jest w rękach prywatnych.
Jak dojechać?
Najprostszy dojazd od krajowej 12 za Kaliszem - Tłokinia Kościelna 50.
Russów
Także w okolicach Kalisza znajduje się dworek w Russowie. To miejsce jest szczególnie ważne w naszej wędrówce z uwagi na ciekawą historię. Wiąże się z Marią Dąbrowską. To właśnie tam w 1889 roku na świat przyszła późniejsza autorka „Nocy i dni”. Niestety przez kolejne lata budynek popadł w ruinę i aby dziś można było go podziwiać trzeba było dokonać gruntownego remontu.
Obecnie mieści się w nim Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Oczywiście znajdują się w nim pamiątki po sławnej pisarce.
Jak dojechać?
Do dworku trafimy przejeżdżając przez Kalisz w kierunku Konina (krajowa 25).
Gołuchów
Kolejne miejsce to chyba najbardziej znane na naszej turystycznej trasie. Z pewnością wielu Czytelników miało okazję już je odwiedzić. Nie może jednak go zabraknąć w tym zestawieniu. Mowa o Gołuchowie. Historia tego zamku liczy przeszło 400 lat i nie sposób jej tutaj opisać. Warto dodać, iż wiąże się ona z takimi wielkimi rodami jak Leszczyńscy, Działyńscy czy Czartoryscy. Przy tej okazji warto także zwiedzić okoliczny park, w którym można podziwiać żubry, daniele, dziki.
Jak dojechać?
Zamek mieści się w połowie drogi pomiędzy Pleszewem, a Kaliszem jadąc K-12.
Zamek – muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli.
Lewków
Zostawiając okolice Kalisza na boku warto zatrzymać się w pobliżu Ostrowa Wlkp., w małej miejscowości Lewków. Tamtejszy pałac powstał w 1791 roku. Wybudował go generał Wojciech Lipski, adiutant króla Stanisław Augusta. Jak donoszą źródła obiekt stał się on prototypem stylu polskiego czyli polskiego wiejskiego budownictwa pałacowego. Obecnie mieści się w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych.
Jak dojechać?
Do Lewkowa (nie mylić z Lewkowem) w gminie Ostrów Wlkp. można dotrzeć od strony wsi Czekanów (zjazd przy dyskotece), przy Piaskach zjazd na Kołłątajew lub od strony Michałkowa (lotniska).
Dobrzyca
Miejsce chyba znane każdemu. Od tego roku ponownie z prawami miejskimi. To właśnie w Dobrzycy mieści się zespół pałacowo-parkowy z lat 1795 – 1800. Podobnie, jak pałac w Lewkowie wiąże się z osobą króla Stanisława Augusta, albowiem za jego budową stoi kolejny generał, adiutant tegoż króla – Augustyn Gorzeński. Na uwagę jednak zasługuje nazwisko Stanisława Zawadzkiego czołowego architekta klasycyzmu. W pobliżu pałacu znajduje się – jak się mówi w Dobrzycy – największy w Europie platan o obwodzie 960 cm.
Jak dojechać?
Dobrzyca jest gminą w powiecie pleszewskim. W pałacu mieści się Muzeum Ziemiaństwa. Odbywa się w nim wiele imprez kulturalnych, w tym wystaw oraz koncertów.
Antonin
Czas na Antonin, miejsce znane szczególnie z uwagi na letni wypoczynek. Jednak oprócz jeziora znajduje się tam także pałacyk zasługujący na uwagę ze względu na materiał, z którego został wykonany. Do jego budowy wykorzystano drzewo modrzewiowe. To urokliwe miejsce warto zobaczyć, ponieważ w pobliskim parku znajduje się kaplica-mauzoleum rodziny Radziwiłłów. To niepozorne miejsce skrywa także historię dwóch wizyt Fryderyka Chopina, który gościł u tej znanej rodziny w 1927 i 1929 roku. W pałacu bywał także wówczas książe, a potem cesarz Wilhelm.
Jak dojechać?
Mieści się na trasie Ostrów Wlkp. – Kępno (krajowa 11). Pałac Radziwiłłów, w którym mieści się Dom Pracy Twórczej oraz Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów napotkamy na wysokości Jeziora Szperek.
Bugaj
Mało znane, choć urokliwe miejsce Bugaj – Pałac Podonowskich. Z dala od zgiełku ulicy, nawet trudne do znalezienia. Pewnie właśnie dlatego tak urokliwe. Jego losy wiążą się z hrabią Józefem Czarneckim herbu Prus III i wdową po nim Izabelą z Potockich. W czasie wojny przejęty przez Niemców, a po niej ograbiony przez Rosjan i zapomniany. Dopiero w roku 2008 roku odbudowany w całej krasie przez Annę i Włodzimierza Podonowskich herbu Łodzia.
Jak dojechać?
Miejsce, które ciężko znaleźć na mapie. Dojazd trudny, bo praktycznie nie jest oznakowany. Jedyny znajduje się od strony drogi łączącej wsie Koryta i Ligota w gminie Raszków (powiat ostrowski).
Smolice
Smolice. Położone niedaleko Kobylina. Mieści się tam neobarokowy pałac z początku XX w. Wokół niego rozpościera się park. Można w nim spotkać fontannę, stawy, alejki czy basen. Obecnie mieści w nim Hodowla Roślin Sp. z o.o.
Jak dojechać?
Miejscowość znajduje się przy drodze krajowej nr 36 pomiędzy Kobylinem, a Rawiczem. Do pałacu należy skręcić na głównym skrzyżowaniu w lewo.
Poprzednia
Następna