Dni Karpia odbywają się już po raz 19. W tym roku odbędzie się ponad sto wydarzeń trwających przez trzy jesienne miesiące, tworzonych dla mieszkańców i turystów przez blisko 50. partnerów. Przedsięwzięcie ma na celu promocję usług i produktów lokalnych z Doliny Baryczy. Wydarzenia kulinarne, aktywne, edukacyjne, plenerowe czy wędkarskie z karpiem w roli głównej, z pewnością przybliżą unikatowość wyjątkowego przyrodniczo miejsca na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski, kształtowanego przez gospodarkę rybacką od ponad 800 lat.
"Klimat na karpia" - hasło tegorocznej edycji - ma zwrócić uwagę na wyzwania prowadzenia zrównoważonej, przyjaznej przyrodzie gospodarki rybackiej w dobie zmian klimatycznych. Deficyt wody czy rosnące temperatury mają znaczący wpływ na utrzymanie największych w Europie stawów, zachowanie bioróżnorodności, a także opłacalność hodowli karpia. Dlatego tak ważne jest by wybierać ryby ze stawów Doliny Baryczy – zdrowy i wyjątkowy produkt lokalny, którego hodowla gwarantuje zachowanie unikatowości przyrodniczej obszaru, bogactwo roślin, zwierząt, by nadal przyciągać rzesze miłośników – aktywnej turystyki czy obserwacji ptaków.
Zebrani, podczas inauguracji tegorocznych Dni Karpia w Karczmie & Hotel Górecznik, przedstawiciele organizacji rybackich i podmiotów wspierających branżę i partnerzy medialni, poznali ideę tego przedsięwzięcia, usłyszeli o potrzebie wsparcia lokalnych producentów ryb oraz krótkim łańcuchu dostaw w Dolinie Baryczy i założeniach Rybackiej Lokalnej Strategii dla Doliny Baryczy na lata 2021-2027. Przygotowano także prezentację menu sezonowego na bazie ryb słodkowodnych z Gospodarstwa Rybackiego Możdżanów w konwencji kolacji „Ryba do syta”. A wszyscy zebrani mogli posmakować niezwykłych potraw przygotowanych przez cenioną w całym kraju i nie tylko Magdalenę Ossowską, szefową kuchni Karczmy Górecznik.
W przygotowanym na tę okazje menu goście zajadali się m.in. przystawką (tatar z karpia, marynowane prawdziwki, czerwona porzeczka, oliwa koperkowa, kiszonki), zupą (żur z ryb wędzonych, pulpeciki z ryb Doliny Baryczy), daniem głównym (sum, karp, lin, kurki w śmietanie, puree z grochu i jabłka, jagoda kamczacka), deserem (tarta z prażonymi jabłkami z pigwą z Chaty Łaniaków, własne lody śmietankowe, sos waniliowy). Spośród tych propozycji wybrano, zdaniem gości, najlepszą. Najwięcej głosów zyskała przystawka. Wszyscy, po części oficjalnej, mogli także zasmakować przystawek w zimnym bufecie.
W tym roku odbędzie się 121 wydarzeń o charakterze plenerowym, edukacyjnym, aktywnym, wędkarskim i kulinarnym. Od września do listopada odbędą się wydarzenia (płatne i bezpłatne), które powstały we współpracy z 47. organizatorami.
W tej edycji:
Poprzednia
Następna