Poradnik turysty

"Legendarna" podróż po okolicy

Są miejsca w pobliżu nas, o których zwyczajnie nie wiemy. Kryją za sobą niezwykła historię, czasem legendę i tylko dzięki nam mogą przetrwać. Zapraszamy do kolejnej wakacyjnej wędrówki z nami po wybranych miejscach z naszej okolicy.

Czasem warto oderwać się od miejskiego zgiełku. Chcemy więc zabrać Was w niezwykłą historyczną podróż w dawne czasy, szlakiem legendarnych miejsc, które każdy może zobaczyć, albowiem znajdują się całkiem niedaleko… Wsiądźcie więc z samochód i obejrzyjcie je razem z nami.

 

Najstarszy drewniany ratusz,

cmentarz i legendarna studnia św. Marcina

Na początek Sulmierzyce, miasto w powiecie krotoszyńskim. Większości kojarzy się z najstarszym drewnianym ratuszem w Europie. Jego budowę datuje się na 1743 r. Jest on zabytkiem klasy zerowej. Obecnie mieści się w nim muzeum, które można odwiedzić najlepiej po wcześniejszym umówieniu z kustoszem. Sulmierzyce to także drewniany i niedawno odnowiony wiatrak z 1795 r. To miejsce kryje także stary cmentarz, uważany przez wielu za najstarszy, tak dobrze zachowany w Polsce.

Jednak my na dłużej chcemy zatrzymać się przy studni noszącej nazwę św. Marcina. Wiąże się z nią niezwykła legenda…

Na obrzeżach miasta, w lesie przy szosie z Chwaliszewa do Chachalni, według pradawnych podań znajdowała się wieś z drewnianym kościołem. Najprawdopodobniej na skutek ciążącej na niej klątwy wioska zapadła się pod ziemię. W miejscu tym wytrysnęło źródełko którego woda miała leczyć choroby oczu. Obok źródełka ludzie wybudowali kapliczkę, nieopodal powstał dom w którym zamieszkał pustelnik. Fakt ten potwierdza Jan Łukasiewicz w swoim dziele zatytułowanym: „Krótki historyczno-statystyczny opis miast i wsi...” wydanym w Poznaniu w 1869 r. Według Łukasiewicza do 1834 r. w miejscu studni stał kościółek, obok mieszkał pustelnik. W świątyni, raz do roku świętowano odpust ku czci św. Marcina (11 listopada). Mieszkańcy okolicy obudowali źródełko, przez wiele lat przychodzili po cudowną wodę. Mówiono też, że w dzień św. Marcina z głębi drewnianej studni wydobywają się delikatne dźwięki dzwoneczków. W czasie zaboru pruskiego przy studni odbywały się konspiracyjne spotkania młodzieży krotoszyńskiego gimnazjum zrzeszonej w Towarzystwie Tomasza Zana. Dzisiaj o historii tego miejsca informuje pamiątkowa tablica. Studnia wyschła, ale obok bije maleńkie źródełko.   

 

 

Najstarsze polskie miasto,

królewskie grobowce i baszta Dorotka

Kalisz – przez wielu badaczy uznawany za najstarsze polskie miasto. Nazwa Kalisia pojawiała się w wielu starodawnych pismach. Była to znacząca osada na bursztynowym szlaku wiodącym z Rzymu nad Bałtyk. Jednak na sto procent nie udowodniono, iż należy ją utożsamiać z dzisiejszym Kaliszem. Choć wykopaliska archeologiczne zdają się potwierdzać, iż jest to bardzo stare miasto. Co więc warto zobaczyć będąc w tak historycznym miejscu? Niestety, nie napotkamy na starożytne obiekty. Jednak Kalisz to miasto królewskie. Samego zamku także już nie można zobaczyć, jednak ocalały fortyfikacje z XIV w. z basztą Dorotka. To tak naprawdę najstarszy zachowany w mieście nad Prosną zabytek.

W Kaliszu zobaczymy jednak wiele obiektów sakralnych wraz z grobowcami królów. Na pewno należy zwrócić uwagę XII-wieczną katedrę św. Mikołaja Biskupa oraz pochodzącą z tego samego okresu bazylikę kolegiacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto także zobaczyć Most Kamienny z XIX w., który powstał na bazie mostu zwodzonego.

 

 

Drewniane kościoły

i największe cmentarzysko na świecie

 

Krotoszyn. Może nie słynie z wielu zabytków, jednak na uwagę zasługą szczególnie dwa drewniane kościoły oraz najstarszy zachowany dom - Krotoszanka z 2 poł. XVIII w.

Kościół św. św. Fabiana i Sebastiana, popularnie zwany kościółkiem św. Rocha, to drewniana budowla z 1578 r. Jest najstarszym obiektem sakralnym. Warto dodać, iż ledwie 20 lat później wzniesiono już murowaną krotoszyńską farę. Drugi drewniany kościół św. Marii Magdaleny leżący na Starym Krotoszynie zbudowany został w 1755 r. Kilka lat temu częściowo spłonął. Obecnie jest odrestaurowywany.

Jednak na szczególnie wielką uwagę zasługują kurhany położone w lesie smoszewskim pod Krotoszynem. Starożytne cmentarzysko liczy około 120 kurhanów. Mówi się, iż jednym z największych skupisk tego typu na świecie. 

Kurhany pochodzą z drugiego okresu epoki brązu 1450 – 1200 p.n.e. Są pozostałością po reprezentantach kultury przedłużyckiej.

 

Barokowa perła Wielkopolski

Gostyń. Miejsce niedoceniane, ale warte „zachodu”. Po pierwsze sanktuarium, które nosi miano Bazyliki mniejszej. Jest to tytuł honorowy, nadawany przez papieża, kościołom na całym świecie od XVIII w. A takie kościoły takie wyróżniają się wartością zabytkową, miejscem szczególnego kultu i pielgrzymowania, walorami duszpasterskimi i liturgicznymi. Poza tym Święta Góra  w Gostyniu została wyróżniona najwyższym honorem Prezydenta Rzeczpospolitej jako Pomnik Historii. Jest to 34. obiekt na liście najcenniejszych polskich zabytków noszący nazwę barokowej perły Wielkopolski.

Gostyń to także gotycki kościół św. Małgorzaty. Co prawda w XV w. został rozbudowany, a na początku XX w. po raz kolejny przebudowany, jednak styl gotycki został zachowany. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem z 1640 r.


Źródło: Skorzystano z: sulmierzyce.pl, kalisz.lovetotravel.pl, krotoszyn.pl




Czytaj również

Miejsce na Twoj  reklam  - Zadzwo  i Zam w +48664707884