Poradnik turysty

Dokąd prowadzisz drogo?

Dokąd prowadzisz drogo?
Zdjęcie: Archiwum

Prawdziwy szlak tego apostoła znajduje się w Hiszpanii, jednak niedaleko nas został on odtworzony. Mowa o Drodze św. Jakuba.

W całej Europie znajdują się odtworzenia Szlaku św. Jakuba. Także w Wielkopolsce możemy powędrować drogą tego apostoła.

 

Do popularyzacji tego szlaku niewątpliwie przyczynił się papież Jan Paweł II. To on udał się z pielgrzymką do – jak wierzą chrześcijanie – grobu św. Jakuba, który znajduje w sanktuarium Santiago de Compostela. Tam przez wieki po odkryciu grobu, różnymi drogami udawali się pątnicy obmywając się w wodach oceanu i zostawiając w nim grzechy. W starożytności i średniowieczu wierzono, że w tym miejscu znajduje się koniec świata, a za nim tylko bezkres morza.

 

Pielgrzymi, którzy wracali z tego miejsca przynosili ze sobą niezwykłe muszle, które stały się symbolem świętego oraz wędrowców. Miejsce pochówku apostoła uznano w XII wieku za najważniejsze dla chrześcijan po Jerozolimie i Rzymie. Jednak z biegiem czasu zaczynano o nim zapominać. Dopiero Jan Paweł II przyczynił się do ponownie do jego popularyzacji do tego stopnia, że Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za najważniejszy szlak jednoczącej się Europy i zaapelowała o jego nieustanne utrzymywanie i odtwarzanie innych.

 

Stąd i w Polsce znajduje się kilka odtworzeń tego szlaku. Pierwszy powstał pod koniec 2005 roku na Dolnym Śląsku. Natomiast w Wielkopolsce prowadzi z Gniezna do Gostynia i łączy się właśnie ze wspomnianym dolnośląskim. Jest on po części odtworzeniem trasy historycznego traktu handlowego północ-południe wiodącego z Wielkopolski przez Łużyce do Czech. Jest oznaczony symbolem białej muszli z czerwonym krzyżem na błękitnym tle. Znaki prowadzące można znaleźć na słupach i drzewach.

 

Wielkopolski szlak został otwarty w 2006 r. Jego długość wynosi ok. 235 km.

Trasa szlaku: Gniezno – Piekary – Braciszewo - Murowana Goślina – Wierzenica – Swarzędz – Poznań – Rogalinek – Sowiniec – Żabno – Manieczki – Rąbiń – Mościszki – Lubiń – Osieczna – Leszno – Święciechowa – Niechłód – Wschowa – Konradowo – Wilków – Głogów.


Źródło: regionwielkopolska.pl, szlakpiastowski.com, polskiedrogi.kompant.pl




Czytaj również

Miejsce na Twoj  reklam  - Zadzwo  i Zam w +48664707884